Не съществува единно научно или кулинарно определение на понятието суперхрана. Всъщност, тази популярна група от храни с дълъг лист от предполагаеми ползи за здравето понякога е отбягвана от специалисти по храненето, сред които съм и аз, защото тя издига някои модерни храни за сметка на други по-малко екзотични, напудрени или прехвалени съставки.
Без да пренебрегваме някоя съставка за сметка на друга, ние подбрахме няколко храни, които смятаме, че са супер (стига де на използвате само тях и да не забравите за останалите подправки в кухнята ви), защото те са минимално обработени и с високо съдържание на хранителни вещества. Това са прекрасни добавки към вашия обичаен списък.
(Но, моля ви, не пренебрегвайте целината и пушения червен пипер! Разнообразието е подправката на живота и това е наистина супер.)
Куркума: Тази богата оранжева подправка от корен, който прилича на малкия оранжев братовчед на пресния джинджифил, е пълна с желязо. Една чаена лъжичка с куркума, която прекрасно пасва във вегетарианско смути, съдържа 1,65 грама желязо – почти еднадесета от нужния ви дневен прием. В тази малка лъжичка също има 0,75 грама фибри и малко натрий или калории в добавка.
Спирулина: Учените усилено работят да определят ползите за здравето (ако има такива) от консумацията на този вид водорасло. Независимо от това, ние може да потвърдим, че то върши чудесна работа, когато го добавим в смутито, а също така и е приятно на вкус. В допълнение една супена лъжица от сушена спирулина съдържа впечатляващите четири грама протеин и два грама желязо (и двете – благодат за вегетарианци и вегани!) плюс малко количество витамин Б срещу само 20 калории.
Годжи бери: Харесваме сушената версия на тези вкусни, пълни с енергия, червени плодове за похапване (опитайте ги като заместител на златните стафиди) или добавени към смути или овесени ядки. Макар че не са изворът на младостта, тези плодове са истински питателен удар – две супени лъжици от тях съдържат много витамин А, както и малко количество желязо, протеин и фибри.
Конопено семе: Стар любимец по отношение на смутита или горещи овесени ядки, това семе предоставя завършен протеин (ако искате да си водите отчет!), пълен с изключително важни мастни киселини (тези, дето трябва да ги ядем, защото тялото ни не ги произвежда). Три супени лъжици от семената с вкус на ядки съдържат 9 грама протеин, 11 грама от полезните за сърцето полиненаситени мазнини и около един грам желязо. В допълнение към това в тези малки семенца има и малко магнезий и цинк.
Мака на прах: Тази субстанция с мек вкус се произвежда от Перуански корен, които се използва за медицински цели от много години. Повечето от прокламираните й сбособности идват от разкази, а не от научни изследвания (поне засега!). Но все пак можете да постигнете значими резултати с този прах в смутита. Една чаена лъжичка от субстанцията съдържа определено количество въглехидрати, малко фибри, калий и желязо.
Лукума на прах: Ето и още една суперсъставка от Южна Америка, която е страхотна оферта по отношение на смутитата. Две чаени лъжички осигуряват 2 грама фибри срещу само 20 калории. Субстанцията, произведена от южноамериканския плод, е едно вкусно допълнение за бурканчетата ви с подправки.
Семена от чия: Тези малки семенца са с огромно съдържание на фибри, поради което те смесени с течност образуват гел подобен на пудинг. Но това не е всичко: една унция (около седем чаени лъжички) съдържа почти 10 грама фибри, 6,5 грама полиненаситени (здравословни) мазнини, около 4,5 грама протеин и 140 калории заедно с по-малки количества желязо, цинк и калций. Използвайте тези семена без специфичен вкус в смутита, мюсли и горещи овесени ядки.