Куркумата е известна със своите противовъзпалителни свойства, но също така тя може да повиши имунитета. Това доведе до увеличение в търсенето й в световен мащаб, особено поради заплахата от коронавирус.
Докато куркумата и други билки могат да подобрят имунитета, те не трябва да се възприемат като лечение за вирусни инфекции. Повишаването на имунитета е превантивна мярка и може да спомогне в предпазването от редица инфекции.
Положителното влияние на куркумата е проучвано за много състояния сред които: ревматизъм, болки в тялото, кожни заболявания, чревни паразити, диария, хронични заболявания, треска, чернодробни заболявания, отделяне на урина, диспепсия, възпаления, запек и колики.
Установено е, че куркуминът модулира растежа и клетъчния отговор на редица типове клетки от имунната система.
Също така куркуминът очевидно може да модулира активацията на NK-клетки (клетки естествени убийци).
Поради свойството му да модулира имунни клетки ицитокините на имунните клетки е установено, че куркуминътвлияе на редица автоимунни заболявания. Възпаленията са критична характеристика на повечето автоимунни заболявания.
Многобройни доказателства предполагат, че куркуминът може да модулира както пролиферацията (увеличението), така и активацията на Т-клетките.
Забележка: Някои от медицинските текстове в тази статия са взети от изследване, публикувано от Националния здравен институт на САЩ (NIH).
Включването на около 5 грама куркума в дневната диета е добър начин за повишаване на имунитета Ви. Куркумата може да бъде добавена към прясно и кисело мляко, смутита или сутрешната Ви закуската с мюсли. Прибавянето на малко куркума към зеленчуците Ви също е възможно.
Друг лесен начин да използвате куркума е да добавите малко куркума на прах към билков чай. В малки количества куркумата се комбинира добре с други билки като сух джинджифил на прах. Куркумата се използва от векове от древната индийска аюрведическа система, както и в традиционната китайска медицина.